Wycieczka Po średniowiecznej Francuskiej Wiosce Mougins

Witajcie w malowniczej wiosce Mougins, położonej na Lazurowym Wybrzeżu we Francji. Ta urocza miejscowość to prawdziwy klejnot na mapie tego regionu, łączący w sobie sztukę, historię i niezwykłą kulinarną tradycję. Przygotujcie się na pieszą wycieczkę po tym urokliwym miejscu!

Monumentalna Wystawa Giuseppe Carta 2022

Rozpocznijmy naszą podróż od Siódmej Wystawy Mougins Monumental 2022, która jest dziełem włoskiego malarza i rzeźbiarza Giuseppe Carta. Jego kolekcja zawiera imponujące 60 rzeźb, które celebrują różnorodność biologiczną i potrzebę ochrony przyrody. Wystawa umiejscowiona jest w samym sercu wsi Mougins i oferuje zachwycający widok na Esterel, Pays de Grasse oraz pasmo górskie Mercantour aż po Zatokę Cannes.

Średniowieczne Korzenie Mougins

Mougins to wioska o bogatej historii, sięgającej I wieku p.n.e. Usytuowana na skalistym wzgórzu, wciąż zachowuje swój średniowieczny urok. Wąskie uliczki wokół dzwonnicy tworzą malowniczy pejzaż, a wioska oddaje hołd jednemu ze swoich wybitnych synów – oficerowi armii francuskiej, Commandantowi Lamy. Na jego cześć nazwano stolicę Czadu „Fort Lamy”.

Sztuka i Kultura

Mougins to także miejsce, w którym sztuka i kultura kwitną na każdym kroku. W zabytkowym budynku, który kiedyś pełnił rolę domu sądu dla mnichów św. Honorata, a później stał się młynem do tłoczenia migdałów i kwiatów na oleje, mieści się restauracja L’Amandier. Właścicielem tej restauracji był Roger Verge, jeden z najważniejszych szefów kuchni XX wieku, co przyniosło Mougins aż 7 gwiazdek w przewodniku Michelin w 1992 roku, czyniąc to miejsce jedną z najbardziej nagradzanych wiosek we Francji.

Międzynarodowy Festiwal Gastronomii Mougins

Miłośnicy kulinariów z całego świata znajdą tu wiele wyjątkowych miejsc, które skradną serca swoją wykwintnością. Mougins to miejsce, gdzie gościły takie sławy jak Elizabeth Taylor, Sharon Stone i Sean Connery. Nie można pominąć Rue Honoré Henry, która nosi imię byłego burmistrza, ani Mougins Wystawa Centrum Fotografii autorstwa Toma Wooda.

Zabytki i Muzea

Brama Saracenów to jedyna zachowana brama w Mougins, która przywodzi na myśl czasy średniowiecza. Kościół Saint-Jacques le Majeur, pochodzący z XI wieku i rozbudowany w XVIII i XIX wieku, to kolejny zabytek wart odwiedzenia.

W Mougins znajduje się ponad 30 galerii sztuki, kontynuując tradycję sztuki, która zakorzeniła się tu w XX wieku dzięki takim artystom jak Picabia i Picasso. MACM, założone przez Christiana Levetta, oferuje imponującą kolekcję starożytnych rzeźb rzymskich, greckich i egipskich, a także dzieła wielu znanych artystów, w tym Picassa.

Kultura i Słońce

Warto wspomnieć o kulturowym dziedzictwie Mougins, które wyróżnia się „Cuisine du Soleil” – gotowaniem słońca. To nie tylko kulinaria, to prawdziwa filozofia życia.

Fasada Słońca

Na zakończenie naszej wizyty w Mougins, nie można zapomnieć o fasadzie, która jest dziełem utalentowanego malarza Paula Daemena. Ten niezwykły portrecista spędził tu swoje ostatnie lata.

Mougins to wioska, która zachwyca nie tylko pięknem krajobrazu, ale także bogatą historią i kulturowym dziedzictwem. To miejsce, gdzie sztuka, kultura i kuchnia łączą się w niezapomniany sposób, tworząc unikalny mikroklimat na Lazurowym Wybrzeżu. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem sztuki, historii czy wykwintnej kuchni, Mougins z pewnością spełni Twoje oczekiwania. 😉

Dodaj komentarz