Dalmacja Mozrem I Lądem

Dalmacja to miejsce, które nieustannie zachwyca swoim urokiem i bogatą historią. Dzisiaj przeniesiemy się do jednej z jej pereł – Hvar, aby odkryć jego wyjątkowy urok i ułatwienie, jakim jest elektryczna hulajnoga. Hvar to wyspa, na którą wpłynęliśmy na naszym jachcie, gdzie spędziliśmy noc, nieco kołysząc się na falach. Ale przede wszystkim chcię podzielić się z wami moim powodem, dla którego na tej wyprawie zabrałem ze sobą elektryczną hulajnogę.

Przygoda na Wyspie Hvar

Hvar to wyspa, która zachwyca swoim urokiem i długą historią. Miasto Hvar, do którego właśnie przypłynęliśmy, jest jednym z tych miejsc, które zachowały swój historyczny urok. Tutaj znajduje się najstarszy miejski teatr na świecie, datowany na rok 1612. To miejsce kipi historią, która sięga wieków wstecz. Hvar była kolonią grecką już w IV wieku przed Chrystusem, była pod panowaniem Wenecji, Austrii, Jugosławii i obecnie Chorwacji. Jednak jedna rzecz pozostaje niezmienna – dalmatyńska miłość do kawiarni i codziennego życia na kawiarnianych pasażach.

Hvar na Elektrycznej Hulajnodze

Hvar to wyspa, na którą można dostać się łodzią, ale nie można tu przyjechać samochodem, ponieważ promy samochodowe nie docierają na tę wyspę. Dla naszych wypraw morskich, wygodnym środkiem transportu na lądzie okazała się elektryczna hulajnoga. Elektryczne hulajnogi miejskie są coraz bardziej popularne, a na Hvarze również można je wypożyczyć. Jednak my mieliśmy coś znacznie bardziej wyjątkowego – naszą własną elektryczną hulajnogę.

Spacer po Mieście Hvar

Elektryczna hulajnoga to idealne rozwiązanie do zwiedzania miasta Hvar. Po krótkim przejażdżce po bruku, doszedłem do miejskiego teatru, najstarszego miejskiego teatru na świecie. To miejsce kipi historią i stanowi część dziedzictwa kultury UNESCO. Hvar to miejsce, które przyciągało nawet w czasach Austro-Węgier, kiedy to określano je jako austriacką Maderę, z uwagi na podobieństwo do słynnej portugalskiej wyspy.

Odkrywanie Wyspy Brač

W trakcie naszej wyprawy podążaliśmy dalej na południe, kierując się w stronę wyspy Brač. Widok z góry na naturalną zatokę był zachwycający. Wzniesienie góry Španjola, z twierdzą na szczycie, daje możliwość podziwiania piękna Dalmacji. To miejsce jest częścią długiej historii regionu, a twierdza Španjola zbudowana była przez Wenecjan. Hvar to nie tylko miejsce relaksu, ale także znakomitego poznawania historii Dalmacji.

Wizyta w Dawnych Schronach

Podczas naszej wyprawy wodami Dalmacji odwiedziliśmy miejsce, które jeszcze kilka lat temu było gęsto porośnięte lasem piniowym, ale zostało spalone przez nieostrożnych turystów. To były schrony jugosłowiańskiej marynarki wojennej, w których stacjonowali poławiacze tuńczyków. Nawiasem mówiąc, miałem okazję doświadczyć tutaj przygody podczas poprzedniej wizyty. To miejsce pełne historii i tajemnic.

Milna – Ciche i Urokliwe Miejsce

Milna to zupełnie inne oblicze Dalmacji w porównaniu do znanego Hvaru. To ciche, urokliwe miejsce, które nie przyciąga nocnym życiem i dyskotekami, ale oferuje wiele restauracji i lokalnych smaków. Tu można delektować się śniadaniem na spokojnie, a jednym z moich ulubionych dań jest doručak fiaka, czyli śniadanie na karecie. To tradycyjne danie, które składa się z lokalnych produktów i zapewnia smakiem wrażenia Dalmacji.

Powrót do Hvar

Po naszych przygodach wodami Dalmacji powróciliśmy na Hvar, aby na nowo poczuć dalmatyński klimat. Spędziliśmy tu kolejne piękne chwile, odkrywając smaki, zapachy i kolory tej magicznej wyspy. To miejsce nigdy się nie nudzi, a elektryczna hulajnoga pozwoliła nam na jeszcze pełniejsze odkrycie jego uroku.

Podsumowanie

Dalmacja i wyspa Hvar to miejsca pełne historii, piękna przyrody i smaków. Elektryczna hulajnoga okazała się doskonałym środkiem transportu do odkrywania uroku Hvaru. To niezapomniana przygoda, która pozwala jeszcze bardziej zbliżyć się do tego magicznego regionu Chorwacji.

Dodaj komentarz