Atrakcie Rzymu

Rzym, miasto wiecznej nadziei, jest dumne ze swojego starożytnego dziedzictwa, będącego centrum cywilizacji, która kiedyś rozszerzyła swoje imperium na Europę, Afrykę i Azję. Miasto przesiąknięte historią i chrześcijaństwem przyciąga setki tysięcy turystów rocznie. Dla tych, którzy odwiedzają je po raz pierwszy, bogactwo zabytków może być przytłaczające. Dlatego warto przed podróżą zrobić pracę domową, aby zoptymalizować czas spędzony na zwiedzaniu.

Oto lista dziesięciu imperatywnych miejsc do odwiedzenia w Rzymie.

10. Galleria Borghese: Sztuka i Historia

Galleria Borghese to galeria sztuki z XVII wieku, zbudowana przez kardynała Borghese. Obrazy Tycjana, rzeźby Berniniego i Narodowe Muzeum Instrumentów Muzycznych sprawiają, że to miejsce jest niezwykłe.

9. Piazza Navona: Plac z Trzema Fontannami

Piazza Navona, powstałe pod koniec XV wieku, zachowało kształt rzymskiego stadionu. Z trzema wspaniałymi fontannami jest doskonałym miejscem na relaks przy kawie i podziwianie ulicznych artystów.

8. Castel Sant’Angelo: Forteca i Muzeum

Zbudowany jako mauzoleum cesarza Hadriana, Castel Sant’Angelo przekształcono w fortecę. Dziś to muzeum i ikoniczne miejsce rozpoznawane przez miłośników kina.

7. Forum Romanum: Serce Starożytnego Rzymu

Forum Romanum, tętniące życiem serce starożytnego Rzymu, to miejsce procesji triumfalnych, wyborów i spraw handlowych. Dzisiaj to rozległa ruina z łukiem Tytusa i świątynią Saturna.

6. Schody Hiszpańskie: Majestatyczny Wjazd do Ambasady Hiszpanii

Schody Hiszpańskie, zbudowane w XVIII wieku, łączą Ambasadę Hiszpanii Burbonów ze Stolicą Apostolską. Ich monumentalność przyciąga turystów i mieszkańców.

5. Fontanna di Trevi: Barokowa Perła Rzymu

Ukończona w 1762 roku, Fontanna di Trevi słynie z mitologicznej kompozycji rzeźbiarskiej Neptuna. Legenda głosi, że wrzucenie monety do fontanny zapewnia powrót do Rzymu.

4. Muzea Watykańskie: Skarby Papieskiej Kolekcji

Muzea Watykańskie, rozpoczęte od kolekcji papieża Juliusza II, obejmują kręcone schody, pokoje Rafaela i Kaplicę Sykstyńską z arcydziełem Michała Anioła.

3. Panteon: Świątynia Wszystkich Bogów

Panteon, zbudowany w 126 r. n.e., to jedna z najlepiej zachowanych rzymskich budowli. Jego słynna kopuła pozostaje największą na świecie z niezbrojonego betonu.

2. Bazylika św. Piotra: Świątynia w Centrum Świata Katolickiego

Bazylika św. Piotra, ogromny kościół zbudowany w latach 1506-1615, stoi na tradycyjnym miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra Apostoła.

1. Koloseum: Arcydzieło Inżynierii Rzymskiej

Koloseum, zbudowane w 80 r. n.e., to monumentalne amfiteatr eliptyczny, mogący pomieścić 50 000 widzów. To arcydzieło rzymskiej architektury i miejsce walk gladiatorów.

Odkrywanie Rzymu to podróż przez tysiąclecia historii, sztuki i kultury. Każde z tych miejsc stanowi niezapomniany element tej fascynującej podróży. 🇮🇹 🙂

Dodaj komentarz